Imieniny: Klaudyny, Romana i Tomasza
niedziela, 18 listopada 2018
Abakanowicz
Abakanowicz w Wałbrzychu!

Do 30 grudnia potrwa szlagierowa wystawa w Starej Kopalni. Widzowie będą mogli zobaczyć dzieła reprezentujące niemal 40-letni dorobek wybitnej, światowej sławy rzeźbiarki.

Obecność, Istota, Tożsamość” to druga retrospektywna wystawa zmarłej w minionym roku Magdaleny Abakanowicz. Za wydarzenie odpowiada Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia oraz wrocławska Fundacja All That Art! W Galerii Sztuki Współczesnej zobaczymy fascynujący zbiór rzeźb Abakanowicz obejmujący okres od początku lat 70. XX wieku do końca pierwszej dekady XXI wieku. Jej częścią jest bogata ekspozycja unikalnych, monumentalnych dzieł artystki pokazanych na wolnym powietrzu.

Magdalena Abakanowicz to jedna z największych polskich gwiazd światowej sztuki. Zyskała międzynarodowy rozgłos w latach 60. w wyniku przedstawienia eksperymentalnych i niezwykle rzadkich w tamtym czasie rzeźb z tkaniny artystycznej nazwanych przez artystkę „Abakanami”. Płynne struktury tkane z materiałów organicznych znacznie rozszerzyły tradycyjne pojmowanie rzeźby, przekształcając płaską powierzchnię tkaniny w dynamiczną formę zorganizowaną przestrzennie, wyzwalającą złożone wrażenia wizualne i dotykowe.

Wałbrzyska wystawa proponuje spójny przegląd twórczości artystki wyróżniający najważniejsze prace powstałe na wszystkich etapach jej kariery, skupione wokół kluczowych tematów, takich jak wolność i strata, zmartwychwstanie i zniszczenie, tożsamość i odmienność. Obejmująca ponad 100 rzeźb wystawa podejmuje próbę zrozumienia znaczenia kluczowych tematów i kwestii ,,Obecności, Istoty, Tożsamości”, a także sposobu, w jaki artystka zrewolucjonizowała historię rzeźby.

Po sukcesie wrocławskiej wystawy Ślady istnienia, w hołdzie dla Magdaleny Abakanowicz zaprezentowanej w 2017 roku, nowa prezentacja oferuje nowy wybór dzieł, które upamiętniają wieloletnią współpracę i przyjaźń między rzeźbiarką i Mariuszem Hermansdorferem – wizjonerem, kuratorem i historykiem sztuki.

Zaprezentowane prace pochodzą z prywatnej kolekcji artystki, kolekcji Irminy Nazar i Artura Trawińskiego, kolekcji MARe, a także kolekcji NOWA 20_21. Kuratorem wystawy jest Maria Rus Bojan z Holandii.