Imieniny: Bogusława, Liwiusza i Tekli
niedziela, 23 września 2018
Mogiłę Pradziada ocal od Zapomnienia. Podsumowanie
Mogiłę Pradziada ocal od Zapomnienia. Podsumowanie

11 września 2018 r. w Urzędzie Miejskim w Wałbrzychu na zaproszenie Zastępcy Prezydenta Miasta Wałbrzycha Pana Zygmunta Nowaczyka odbyło się spotkanie podsumowujące wyjazd na Ukrainę w ramach IX edycji akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.

W spotkaniu uczestniczyła młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Marii Grzegorzewskiej w Wałbrzychu, którego dyrektorem jest Pan Piotr Schienke, uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu, którego dyrektorem jest Pan Robert Wróbel oraz uczniowie i absolwenci Publicznego Gimnazjum Nr 6 w Wałbrzychu, którego dyrektorem była Pani Ewa Gratzke. Swoją obecnością zaszczycili również Pani Irena Froch Przewodnicząca Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej oraz Pan Adam Piotrowski Zastępca Przewodniczącej Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej.

Akcji - „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”- ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą patronuje Dolnośląski Kurator Oświaty wspólnie z Fundacją Studio Wschód oraz TVP Wrocław.

Na ratunek czekało kilkadziesiąt polskich cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, zaniedbanych i zrujnowanych. Lipcowy pobyt młodzieży z pewnością przywrócił im właściwą godność. Młodzież wałbrzyska porządkowała nekropolie na Ukrainie w okolicach Borysławia.

Prezydent dziękował młodzieży i opiekunom za udział w wyjeździe, a przede wszystkim za udzielanie niecodziennej lekcji patriotyzmu i aktywność w pracy nad zachowaniem tożsamości i pamięci o przodkach pochowanych na Kresach.