Imieniny: Klaudyny, Romana i Tomasza
niedziela, 18 listopada 2018
Ważne zmiany w prawie gospodarczym

Od 30 kwietnia 2018 r. weszła w życie Konstytucja Biznesu, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. To pakiet 5 ustaw, które w sposób systemowy, jasno i zwięźle określają fundamenty ustroju gospodarczego Polski w duchu wolności gospodarczej. Jest dla firm „kartą praw podstawowych”, która obejmuje podstawowe zasady prowadzenia biznesu i przysługujące przedsiębiorcom gwarancje.
Konstytucje Biznesu tworzą ustawy:

Organem rejestrowym działalności gospodarczej osób fizycznych jest Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Organy gminy, pośredniczą w czynnościach rejestrowych na zasadach określonych w wymienionych ustawach, wykonują zadania w tym zakresie jako zadania zlecone administracji rządowej.

Materiały informacyjne na temat wprowadzonych nowych rozwiązań znajdują na następujących stronach internetowych:

Zarówno osoby zamierzające rozpocząć działalność gospodarczą, jak i osoby już prowadzące działalność mogą korzystać z działającego on-line Punktu Informacji dla Przedsiębiorcy, który jest rozwinięciem obecnej strony www.biznes.gov.pl.
Na stronie tej znajdują się opracowane materiały informacyjne dotyczące założenia działalności gospodarczej, wyboru formy opodatkowania, prowadzenia czy zawieszenia działalności firmy oraz poradniki dla przedsiębiorcy, które są swego rodzaju instrukcją postępowania w określonych sprawach, sytuacjach.

Rejestracja działalności gospodarczej, dokonywanie zmian, zawieszanie działalność czy jej wykreślenie jest dokonywana jak dotychczas za pośrednictwem strony www.ceidg.gov.pl
Na stronie znajdują się aktualne formularze, instrukcje wypełniania oraz bieżące informacje i komunikaty.

Kontakt w sprawie CEIDG:
Biuro Obsługi Klienta